FAQ

Před odjezdem do Albánie je užitečné se seznámit s několika důležitými informacemi, které Vám usnadní příjezd do této fascinující země. Zároveň je dobré sledovat aktuální cestovní informace a případné doporučení ohledně bezpečnosti. Albánie Vás přivítá svou pohostinností a očekává, že si užijete všechno, co tato země nabízí.
Do Albánie můžete cestovat bez víz, pokud doba pobytu nepřesáhne 90 dní.

Pro cestu do Albánie potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Doklad musí být platný minimálně další tři měsíce od vstupu do země.

Při cestě autem se vyžaduje mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (zelená karta) a malý technický průkaz. Doporučuje se mít s sebou také mezinárodní řidičský průkaz. Při kontrolách jsme se s tím nikdy nesetkali, tento doklad není striktně vyžadován.

Při cestě služebním či zapůjčeným vozidlem je třeba při hraniční kontrole předložit plnou moc prokazující dispoziční právo k vozidlu. Plná moc by měla být notářsky ověřená a v angličtině.
Kromě údajů o vlastníkovi by měla obsahovat jméno a příjmení řidiče, číslo jeho cestovního dokladu a registrační značku auta.

Pro vstup do Albánie není předepsáno žádné povinné očkování, očkovací průkaz není vyžadován.

U domácích mazlíčků Albánie vyžaduje očipování a očkování proti vzteklině. Veterinář by před cestou měl zvířeti vystavit příslušný cestovní doklad.
Albánská měna je lek (množné číslo lekë). V celé Albánii se používá také euro. Tím lze zaplatit v obchodech, ale i za služby. Pozor, ne všude vám ale eura přijmou, a je proto dobré mít vždy v záloze dostatek domácího platidla. Albánská ekonomika je založená na platbách v hotovosti, směnárny bývají proto i mimo turistická centra. Směnárny a bankomaty najdete ve všech městech, méně však na venkově. S ohledem na obvykle vysoké poplatky za výběr z bankomatu bývá lepší měnit ve směnárnách. Výjimkou je tiranské letiště, kde je výměna peněz v porovnání s centrem města méně nevýhodná. Bankomaty najdete ve všech albánských městech. Jejich množství se zvyšuje i na Albánské riviéře, kde je nabídka v létě navíc doplňována „pojízdnými bankomaty“. Z vlastní zkušenosti doporučuji vzít si platební kartu i fyzicky, nejen v telefonu. V bankomatech často nefungují a nebo také nejsou čtečky NFC. Své leky před odjezdem utraťte nebo vyměňte zpět na eura. Albánská měna není volně směnitelná a kromě albánského příhraničí vám ji nikde nevymění.

Peníze je výhodnější měnit až Albánii.

Bezhotovostně lze platit nejlépe mezinárodními kartami Visa či Master Card. Albánie je nicméně v tomto ohledu za zbytkem Evropy stále pozadu. Kartu je možné používat ve větších obchodech, lepších restauracích či na některých benzínkách, není to však pravidlem. Dokonce ani v hotelech vám často kartu nevezmou! Vždy proto u sebe mějte dostatek hotovosti. V hotelech preferují eura.
Albánie je bezpečná země, ačkoliv nemá dobrou pověst. Kriminalita se až na vzácné případy zahraničních turistů netýká. Je samozřejmě dobré míst se na pozoru a dodržovat bezpečnostní zásady, které platí při cestování kdekoliv v Evropě.

V Tiraně a dalších větších městech pochopitelně existuje drobná kriminalita, která však není větší než v jiných evropských městech. I zde nicméně platí obecná pravidla, která je dobré dodržovat: nevystavujte zbytečně své cennosti, nechoďte v noci sami po okrajových čtvrtích, nesdělujte neznámým lidem svou ubytovací adresu, nenoste veškerou svou hotovost na jednom místě.

Krádeže vozidel jsou v Albánii spíše vzácností, což však není případ vloupání do aut. Vždy je lepší nechávat vozidla na chráněných parkovištích či pod dohledem kamer a neponechávat uvnitř bez dozoru doklady, hotovost nebo jiné cennosti.

V roce 2020 zaznamenala pouze 3,7 krádeží na 100 000 obyvatel. Pro srovnání, v ČR je to 11,7 a průměr EU je na 40,8 případech krádeže na 100 000 obyvatel (čísla z roku 2020).
Letecky - Přímé letecké spojení mezi Prahou a Tiranou zajišťují od roku 2024 několikrát týdně společnosti Ryanair a Wizzair, Smartwings - jen v letní sezóně. Cestovat s přestupem lze např. přes Miláno, Vídeň, Mnichov, Frankfurt, Bělehrad či Istanbul.
Z letiště se k nám dostanete taxíkem, autem z půjčovny, a nebo Vám můžeme zajistit transfer z/na letiště.

Při cestě autem je povinná tzv. zelená karta mezinárodního pojištění, malý technický průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Při cestě zapůjčeným autem je třeba při hraniční kontrole předložit ověřenou plnou moc prokazující dispoziční právo řidiče k vozidlu. Síť čerpacích stanic je vyhovující.

Ano, v Albánii fungují mobilní data. Albánie není členem EU, takže zde nefunguje roaming jako v EU. Pro používání mobilních dat v Albánii můžete využít roamingový balíček od svého operátora, koupit místní datovou SIM kartu nebo využít eSIM (my máme nejlepší zkušenost s aplikací Airalo).

Možnosti pro mobilní data v Albánii:

  • Roamingový balíček:
    • Zjistěte si u svého operátora (např. Vodafone, O2 nebo T-Mobile) možnosti roamingových balíčků pro Albánii. 
  • Místní datová SIM karta:
    • Na letištích i ve větších městech Albánie najdete prodejny operátorů, kde můžete zakoupit místní datové SIM karty. 
  • eSIM:
    • Truely eSIM nabízí eSIM s datovými balíčky pro Albánii, které umožňují snadné připojení. Yesim je další platforma pro nákup eSIM pro Albánii. 
  • Airalo:
    • Aplikace, která nabízí datové balíky pro Albánii, které si můžete přikupovat podle potřeb

Potřebujete-li během dovolené v Albánii využít elektrickou zásuvku, stačí vám běžná dvoukolíková zástrčka typu C (tzv. eurozástrčka). I napětí je stejné jako u nás (220 V/50 Hz).

Apartmán MiKi

Pokud máte chuť na dobrodružství v malebné Albánii, máme pro vás útulný apartmán, který bude vaším útočištěm během vaší dovolené.
© 2025 Apartmán MiKi - Albánie. Všechna práva vyhrazena
chevron-down